24 січня 2025, 09:56
ПНПУ імені В.Г. Короленка
15 січня 2025 р. відбулася консультація з розробки та впровадження проєкту Erasmus+ KA2 «Розробка та впровадження Liberal Arts Studies в Україні» (LibArt_UA) у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. В обговоренні взяли участь менеджер проєкту LibArt_UA, завідувач кафедри культурології, філософії та музеєзнавства професор Олександр Лук’яненко, начальниця відділу інноваційної діяльності та міжнародних зв’язків доцентка Ірина Когут і начальник навчально-методичного відділу доцент Дмитро Лобода та представники університету-партнера – Університетського коледжу Маастрихта (University College Maastricht) – професор вільних мистецтв і природничих наук Теун Дж. Деккер (Teun J Dekker) і заступник декана зі студентських питань факультету науки та інженерії Марк Стаут (Mark Stout).
Консультація стосувалося створення нової освітньої програми з підготовки бакалавра вільних мистецтв на базі кафедри культурології, філософії та музеєзнавства. Під час дискусії учасники розглянули її концепцію та зміст програми. Основна увага була приділена крос-предметним методикам навчання та запозиченню досвіду Університетського коледжу Маастрихта щодо формування потенційного викладацького складу. Менеджери проєкту та міжнародні консультанти обговорили можливість інтеграції принципів Liberal Arts у вивчення культурології. Вони активно дискутували щодо того, які компетенції та навички повинні здобути студенти після завершення програми, щоб бути підготовленими до сучасних викликів і змін.
Під час зустрічі робоча група окреслила основні курси та дисципліни, які можуть входити до програми, і предметно обговорила формування блоку вибіркових курсів. Важливим аспектом стали рекомендації професорів Університетського коледжу Маастрихта щодо інтегрування міждисциплінарного підходу у вивчення культурології як основного блоку нової програми. Це забезпечить студентам глибоке розуміння різних дисциплін і дозволить їм розвивати критичне мислення та міждисциплінарні навички.
На нараді також визначили вимоги до викладачів, які будуть працювати в рамках нової програми. Учасники наради наголосили на важливості підтримання рівноваги між теоретичними знаннями та практичними навичками, що є необхідним для успішного професійного розвитку випускників.
ПДМУ
У 2024 році науковці Полтавського державного медичного університету (ПДМУ) у рамках науково-дослідної роботи «Внесок експресії комплексу мікроРНК в патогенез хронічного періодонтиту, для розробки і оцінки методів таргетного лікування» проводили дослідження, що спрямовані на пошук шляхів оптимізації лікування захворювань порожнини рота, зубів і періодонту (ПД).
Новаторський підхід у виконанні досліджень науковцями ПДМУ знаходиться на вістрі інновацій, про що свідчить присудження престижної Нобелівської премії з фізіології та медицини 2024 року американським вченим Віктору Амбросу та Гарі Равкуну. Їхнє революційне відкриття мікроРНК та її життєво важливої ролі в посттранскрипційній регуляції генів відкрило нову еру у наукових дослідженнях.
На базі науково-дослідного інституту генетичних та імунологічних основ розвитку патології та фармакогенетики ПДМУ виконуються дослідження з визначення ролі мікроРНК при лікуванні періодонтиту. Ідея роботи – впливати на мікроРНК ліками з рослинних екстрактів, щоб зменшувати роботу генів, які кодують білки, потрібні для активного запалення. У людини виявлено 2588 зрілих мікроРНК на 2014 рік і лише близько 40 вже спробували досліджувати при ПД. З іншого боку, джерелами мікроРНК можуть бути різні клітини нашого організму. Зокрема, зуб оточують епітеліоцити, фібробласти, остеобласти, остеокласти, а також численні імунні клітини. І стосовно рослинних екстрактів, багато з тих що мають ефект антиоксидантів, мають додатково ще і механізм впливу на мікроРНК, але невідомо, чи проявляється це у вигляді пригнічення руйнування при ПД. Ці рослинні екстракти досить поширені, є компонентами їжі людини, а значить можуть прийматися тривалий час без побічних ефектів, що дуже підходить до тривалого лікування захворювання з тривалим (якщо не пожиттєвим) перебігом, тобто стати компонентом способу життя.
За результатами наукових досліджень у 2024 році надруковано 4 статті у науково-практичних журналах, з них 2 – у зарубіжних виданнях.
Полтавський юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
Вийшла друком монографія викладача Інституту Юлії Петренко «Міжнародне співробітництво держав-членів Європейського Союзу у сфері оборони». Наукове видання присвячене дослідженню зародження та еволюції основних організаційно-правових механізмів оборонного спрямування, створених в рамках такої співпраці, встановленню особливостей їх правової природи, з’ясуванню ролі у справі підтримки міжнародного миру та безпеки, а також визначенню впливу Європейського Союзу на розвиток архітектури загальноєвропейської та глобальної безпеки.
Підпишіться, щоб отримувати листи.