• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

140 років від дня народження Євдокії Долі

01 березня 2025, 11:05

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Видатні Діячі Полтавщини

1 березня 1885 року, 140 років тому, у Полтаві в багатодітній сім'ї народилася Євдокія (Явдоха) Іванівна Доля (уродж. Волошко, у шлюбі – Верховинець-Костіва) – українська театральна акторка та режисерка, співачка (мецо-сопрано), новаторка в галузі виконавчого мистецтва.

З дитинства дівчинка співала у міському єпархіальному хорі, яким керував її батько, колишній складач друкарні.

У двадцять років під сценічним псевдонімом «Доля» вона почала виступати у Києві, на сцені першого українського стаціонарного театру, у складі трупи Миколи Садовського. Тут вона познайомилася з майбутнім чоловіком, талановитим українцем з Прикарпаття Василем Верховинцем (уроджений Костів). Через два роки вони побралися і переїхали до Полтави у складі «Товариства українських акторів».

У 1930 р. Верховинці засновують у Полтаві хоровий колектив театралізованого співу «Жінхоранс». Діяльність хору була принципово новим явищем в українському мистецтві – виникає оригінальний жанр театралізованого співу, основу якого складала традиція української народної пісні, що поєднувала виконання з діалогами, ігровими елементами, танцями. Павло Вірський так висловлювався про значення «Жінхорансу»: «…це наша класика, це яскрава сторінка в історії української хореографії. Найкращі традиції «Жінхорансу» свято шанують усі танцювальні колективи України…»

Євдокія Доля стала першим режисером цього колективу, а також брала участь у виступах. «Жінхоранс» успішно гастролював по всій країні, його спів залишився на плівці першого українського звукового фільму «Коліївщина», де грала Є. Доля-Верховинець. У 1935 році на Першому міжнародному фестивалі народного танцю в Лондоні легендарну перемогу отримала танцювальна група хору за парубочий триколінний «Гопак» у надшвидкому темпі, покладений на музику В.Верховинця та у його постановці.

Успіх ансамблю став результатом сумісної роботи двох креативних людей Василя Верховинця та Євдокії Долі. На них чекало яскраве майбутнє, вони мали намір створювати нове українське мистецтво, спираючись на його традиції… Василя Верховинця звинуватили  у шпигунській та контрреволюційній діяльності. Після тортур, у квітні 1938 року, його розстріляли в Києві.

Євдокія Доля-Верховинець, як «дружина ворога народу», відбула шестирічне заслання у Казахстані. Після повернення у Полтаву працювала в обласній філармонії декламатором, а потім відродила «Жінхоранс» і керувала ним до 1959 р. (до виходу на пенсію).

Євдокія Іванівна Доля-Верховинець померла 15 листопада 1988 р. у Полтаві. Крізь усі випробування вона зберегла відданість власним ідеалам мистецтва, формуванню культурного надбання рідного народу.

На початку ХХІ ст. творча спадщина Верховинців продовжує свій розвиток в самобутній діяльності пісенно-танцювального ансамблю «Полтава».

Дбайливо зберігає пам'ять про подружжя Верховинців Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського – у його фондах є особисті речі, інші предмети, пов’язані з діяльністю та життям видатних українських митців.

Іменем Євдокії Долі названий провулок у місті Полтава.

Поділитись

Теги

Полтавщина
мистецтво

Новина за темою

Володимир Когут: «Наша мета – зробити кожен гектар облікованим, захищеним і корисним для бюджету»
01/03/2025
На Полтавщині триває підготовка до НМТ-2025
01/03/2025
В обласній бібліотеці для юнацтва ім. Олеся Гончара презентують збірку поезій Тетяни Кльокти
01/03/2025
Євдокія Доля

Євдокія Доля

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
110 років від дня народження видатного оперного співака та уродженця Полтавщини Семена Когана 110 років від дня народження видатного оперного співака та уродженця Полтавщини Семена Когана
09/05/2025
Як отримати допомогу при усиновленні дитини?
09/05/2025
Саме припинення вогню, тривале й надійне, буде реальним показником руху до миру; Америка може із цим допомогти – звернення Президента
08/05/2025
Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення
08/05/2025
Володимир Когут: «Наша мета – зробити кожен гектар облікованим, захищеним і корисним для бюджету»
08/05/2025
Володимир Когут зустрівся із заступницею Міністра освіти і науки України Надією Кузмичовою
08/05/2025
Як отримати кошти на модернізацію шкіл, лікарень та дитячих садочків
08/05/2025
На Полтавщині удосконалюють функціонування системи підтримки осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, які страждають на психічні розлади
08/05/2025
Як трансформується освіта і наука в Україні
08/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту